راه‌حل خنک نکردن کولرهای گازی چیست؟ راه‌حل خنک نکردن کولرهای گازی چیست؟

 

 

با توجه به نحوه عملکرد کولر گازی، بخش‌های مختلف این سیستم با همکاری یکدیگر نهایتا یک هدف مشخص یعنی خنک کردن محیط و پرتاب باد سرد از پنل داخلی را دنبال می‌کنند. بنابراین در صورتی که به دنبال علت خنک نکردن اسپلیت، پنجره‌ای و ایستاده هستید، لازم است در هر یک از اجزای مختلف سیستم کولر گازی به دنبال ایراد و خرابی باشید.

اینکار به داشتن دانش تخصصی در رابطه با نحوه کار قطعات و اجزای کولر، تجربه سرویس و تعمیر کولر گازی و مهارت کافی برای انجام آن نیازمند است

از مهم‌ترین دلایل باد گرم کولر گازی و خنک نکردن آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    تنظیمات نادرست ترموستات

    تمیز نبودن کندانسور

    انسداد فیلترهوای کولر گازی

    کمبود یا نشت گاز خنک کننده

    ظرفیت نامناسب کولر گازی نسبت به محیط

    وجود نقص فنی در موتور کولر گازی

    کارکرد نامناسب فن یا موتور فن

    وجود مشکل در برد اصلی کولر گازی

    معیوب بودن سنسور دما

    نصب پنل خارجی در مکان نامناسب

    استهلاک ناشی از عمر بالای کولرگازی

    گرفتگی لوله‌ها

رفع مشکل گرم بودن باد کولر گازی

 

در ادامه به بررسی علت خنک نکردن کولر گازی و نحوه رفع این مشکل پرداخته‌ایم.

۱. تنظیمات ترموستات کولر گازی را بررسی کنید

تنظیمات نادرست ترموستات یکی از دلایل رایج برای خنک نکردن کولر گازی به شمار می‌رود. در این مواقع ابتدا دمای کولر را روی مقادیر متفاوتی، در ۵ تا ۶ درجه پایین‌تر از دمای اتاق تنظیم کنید و عملکرد دستگاه را بررسی کنید.

همچنین به روشن شدن کمپرسور و فن بیرونی دقت داشته باشید. در صورتی که ایراد از ترموستات باشد، باید برای تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کنید.

۲. کندانسور کولر گازی را تمیز کنید

کندانسور بخشی از سیستم کولر گازی است که وظیفه انتقال گرمای مبرد درون لوله‌ها به هوای محیط بیرونی را دارد و موجب خنک شدن مبرد درون لوله‌ها می‌شود.

در صورتی که کندانسور معیوب باشد، یا انتقال حرارت از مبرد به هوا به درستی انجام نشود، گاز موجود خنک نشده و در سیکل سرمایش کولر گازی اختلال به وجود می‌آید.

بنابراین می‌تواند علت سرد نکردن کولر گازی پنجره‌ای، اسپلیت و ایستاده شما باشد.

اگر کندانسور ایراد داشته باشد، راه حل تماس با تعمیرکار کولر گازی جهت عیب یابی و تعمیر کندانسور است. در بسیاری از مواقع دلیل خنک نکردن اسپلیت به کثیف بودن کویل‌های کندانسور و تجمع گرد و خاک و آلودگی روی آنها مربوط می‌شود.

در این حالت تمیز کردن کندانسور می‌تواند مشکل باد گرم کولر گازی شما را حل کند.

تعمیر تخصصی کولر گازی خود را به کاراباما بسپارید ثبت سفارش ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته درخواست تعمیر

۳. فیلتر هوای کولرگازی را از نظر انسداد و گرفتگی بررسی کنید

به مرور زمان ذرات گرد و خاک و آلودگی‌های موجود در هوا توسط فیلترها جذب شده و روی آنها جمع می‌شوند. اگر تجمع آلودگی زیاد باشد، می‌تواند سبب گرفتگی مسیر باد شود.

این مورد یکی از دلایل خنک نکردن کولر گازی است که به راحتی برطرف می‌شود. اگر علت خنک نکردن کولر گازی انسداد و کثیفی فیلترهوا باشد، باید برای شستشو یا تعویض آنها اقدام کنید.

۴. میزان گاز مبرد را بررسی کنید

مبرد یا گاز کولر گازی تاثیر بسیار مهمی در عملکرد سیستم دارد. از طریق تغییرات دمایی همین گاز، عملکرد سرمایشی و خنک سازی کولر گازی اتفاق می‌افتد.

بنابراین نشت گاز یا کمبود گاز کولر گازی سریعا در کاهش میزان خنکی باد کولر خود را نشان می‌دهد. به طور معمول در بسیاری از مواقع نشت گاز کولر از دید شما پنهان می‌ماند.

ممکن است نشتی کوچکی در سیستم وجود داشته باشد که در طی مدت زمان طولانی‌تری گاز موجود را به مرور کم کند. در هر صورت، یکی از رایج‌ترین موارد علت خنک نکردن کولر گازی کمبود مبرد است که از طریق شارژ گاز کولرگازی قابل رفع است.

توجه داشته باشید که ابتدا سیستم کولر گازی را باید عیب یابی کرده و پس از تشخیص کمبود گاز به دنبال نشتی سیستم و رفع نشتی آن باشید. سپس مراحل وکیوم کردن و شارژ را ادامه دهید.

علائمی همچون برفک و یخ زدن لوله های اسپیلت و زمان طولانی کارکرد دستگاه، در کنار کم شدن خنکی باد کولر گازی، می تواند در تشخیص اولیه کمبود مبرد به شما کمک کند.

۵. ظرفیت کولر گازی را بر اساس اندازه محیط انتخاب کنید

معمولا اشتباهی که افراد در انتخاب ظرفیت کم کولر گازی برای خنک سازی خانه خود انجام می‌دهند، علت گرم بودن باد کولر گازی است.

در این حالت دستگاه قادر به رساندن دمای محیط به دمای تنظیم شده نبوده و دستگاه به صورت یکسره در حال کار خواهد بود.

لذا نه تنها مشکل سرد نشدن اتاق توسط کولر وجود دارد، بلکه پس از مدتی به دلیل فشار زیاد روی کمپرسور، خرابی و از کار افتادن کولر گازی نیز دور از انتظار نخواهد بود.

۶. از سالم بودن موتور یا کمپرسور مطمئن شوید

کمپرسور یا موتور کولر گازی بخش مهمی از سیستم است که در صورتی که در سلامت کامل نباشد، بدون شک در کارکرد دستگاه مشکل ایجاد کرده و می‌تواند دلیل این باشد که چرا کولر گازی باد خنک نمی‌زند.

بررسی کمپرسور را می‌توان از طریق انجام تست سلامت کمپرسور پیگیری کرد. توصیه می شود برای تعویض کمپرسور کولر گازی حتما از یک تکنسین متخصص راهنمایی بگیرید.

۷. فن یا موتور فن کولر گازی را بررسی کنید

فن کندانسور و فن کمپرسور برای کاهش دمای این اجزاء از سیستم کولر گازی حیاتی به شمار می‌روند و امکان خرابی در فن و موتور فن، یکی دیگر از دلایل سرد نکردن کولر گازی است.

قطعی سیم‌های فن یا ایرادات دیگر این بخش می‌تواند علت باد گرم کولر گازی را توجیه کند. راه حل‌های موجود برای برطرف کردن این مشکل را در مقاله کار نکردن فن کولر گازی با شما در میان گذاشته‌ایم.

۸. برد اصلی کولر گازی را بررسی کنید

برد اصلی کولر گازی یا برد فرمان را می‌توان مغز سیستم در نظر گرفت. تمامی سیگنال‌ها به اجزای مختلف کولر گازی از این بخش صادر می‌شود.

بنابراین در صورتی که سیگنال کمپرسور، کندانسور، فن یا هر قسمت دیگری از سیستم به دلیل ایراد برد دچار اختلال شود، می‌توان نتیجه آن را در پرتاب باد گرم از کولر گازی دید.

برای بررسی برد و عیب یابی دقیق توصیه می‌شود از یک تکنسین کمک بگیرید.

۹. سنسور دما و خازن کولرگازی را بررسی کنید

ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی با تشخیص دمای محیط و مقایسه آن با میزان دمای تنظیم شده، به کمپرسور فرمان روشن یا خاموش شدن می‌دهد.

خازن کولر نیز در راه اندازی و استارت کمپرسور کاربرد حیاتی دارد. لذا خرابی و ایراد در هر یک از قطعات سنسور و خازن کولر گازی، می‌تواند علت خنک نکردن کولر گازی شما باشد.

۱۰. پنل خارجی کولر گازی را در محل مناسب نصب کنید

یکی از نکاتی که می‌تواند علت خنک نکردن اسپلیت شما باشد و از آن غافل شوید، محل نصب پنل بیرونی کولر گازی است.

در صورتی که کندانسور و کمپرسور کولر در معرض تابش مستقیم آفتاب برای مدت طولانی قرار بگیرد، دمای آنها افزایش یافته و در ادامه مشکل گرم شدن باد کولر گازی را بوجود می‌آورند.

برای همین استفاده از سایبان در شرایطی که وضعیت ایجاب می‌کند، لازم است. همچنین باید دقت کنید که جریان هوا در اطراف پنل خارجی به خوبی برقرار باشد.

۱۱. از سرویس کولر گازی غافل نشوید

هر ساله حدود ۵ تا ۷ درصد عملکرد کولر گازی بر اثر استهلاک افت کرده و از بین می‌رود. به این ترتیب هیچ جای تعجبی ندارد که کولر گازی شما پس از ۱۰ سال کار در شرایط تقریبا سخت و دمای بالا، مثل سابق قدرت خنک کردن محیط را نداشته باشد.

یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه، نگهداری صحیح و سرویس کولر گازی به صورت دوره‌ای و سالانه است تا ماکزیمم عملکرد کولر حفظ شده و ایرادات جزئی آن رفع شود.

۱۲. مسیر گاز را از نظر انسداد و گرفتگی بررسی کنید

علاوه بر نشت و کمبود گاز مبرد، گرفتگی و انسداد در مسیر گاز، از جمله شیرها، شیلنگ‌ها، لوله مویی و لوله مسی رفت و برگشت کولر، می‌تواند علت خنک نکردن کولر گازی باشد.

در این حالت کیپ شدن لوله معمولا با علائمی همچون یخ زدن لوله‌ها نیز همراه است. در این مواقع که به کمک یک تکنسین ماهر هم نیاز دارید، شستشوی مدار کولر با ازت راه حل مناسبی برای رفع مشکل پرتاب باد گرم کولر گازی است.

 

جهت اطلاع از جدیدترین قیمت لوازم خانگی و آگاهی از نرخ‌ها در بازار لوازم خانگی ایرانی و خارجی در جدول زیر قیمت برخی برندهای اسپلیت اعلام می شود.

 

 

قیمت انواع کولرگازی
برند مدل ظرفیت سرمایش قیمت / تومان
روتاری گری  S۴ Matic-P۱۸H۱ ۱۸۰۰۰ ۴۱,۵۰۰,۰۰۰
اسکرول زانتی  ZMFC-۶۰HO۱SAJB ۶۰۰۰۰ ۸۴,۲۰۰,۰۰۰
داک اسپیلت زانتی ZMDA-۴۲HD۱RANB ۴۲۰۰۰ ۹۸,۵۰۰,۰۰۰
ال جی S۴NW۲۴K۲RPE.EC۶GLVT ۲۴۰۰۰ ۷۰,۰۰۰,۰۰۰
اورینت  ZMSB-۱۸HO۱RAFB ۱۸۰۰۰ ۳۳,۱۷۰,۰۰۰
ایکازو AC-۲۴HR-R۴۱۰A ۲۴۰۰۰ ۴۰,۷۰۰,۰۰۰