نحوه نگهداری از کولر گازی در  فصل زمستان نحوه نگهداری از کولر گازی در فصل زمستان

آیا شما با نکات نگهداری کولر گازی در زمستان آشنایی دارید؟ علت مراقبت از کولرگازی در فصل سرما چیست؟
با کاهش تدریجی دمای هوا و رسیدن فصل سرد، سیستم‌های گرمایشی جای کولرگازی را میگیرند. برخی از سیستم‌های سرمایشی مثل کولرگازی علاوه بر قابیلت سرمایش، امکان گرم کردن محیط را نیز دارند و برخی ندارند. در هر صورت نیاز است در صورت استفاده از سیستم گرمایش کولر گازی و یا خاوش کردن آن‌ها تا هنگام استفاده در فصل گرم، نگهداری کولر گازی را جدی بگیرید و به مراقبت از دستگاه بپردازید. تا به خوبی بتوانید از این وسیله گران قیمت نگهداری کنید.
در این مقاله نگهداری کولر گازی و اسپلیت در فصل زمستان را بررسی می کنیم تا پاسخ سوالات بالا را نیز پیدا کنید.

چرا باید از کولر گازی در زمستان نگهداری کرد؟

برمیگردیم به یکی از سوالاتی که در اول مطلب مطرح شد. چرا باید از کولر گازی در زمستان نگهداری کرد؟ علت اصلی این مسئله آن است که کولر برای چند ماه هیچ عملکردی نخواهد داشت. در تابستان که کولر روشن است، عملکرد قطعات مختلف آن مدام در معرض بررسی است. اگر قطعه ای آسیب ببیند، مشکلاتی همچون خنک نکردن، کاهش سرما و … ایجاد شده و از این طریق می توان متوجه ایراد دستگاه شده و آن را برطرف کرد. همچنین کولر گازی در تابستان مرتبا سرویس شده و اجزایی مثل کویل ها و فیلترها تمیز میشوند. رسیدگی به کولر گازی در زمستان معمولا انجام نمیشود از طرفی پنل خارجی در فصل زمستان، در معرض بارندگی و … قرار دارد که می توانند بسیار آسیب زننده باشند. اما با نگهداری کولر گازی در زمستان و رعایت چند نکته ساده، می توان اطمینان داشت که کولر هنگام استفاده مجدد کاملا سالم بوده و هیچ آسیب دیدگی ندارد.

نگهداری کولر گازی در فصل زمستان

نگهداری از کولر گازی در فصل زمستان

جمع آوری و نگهداری از کولر گازی که فقط قابلیت سرمایش دارد

کاور کردن کولرگازی

در فصل زمستان از کاور کولر گازی استفاده کنید. بیشتر برندها و شرکت‌های خدماتی که کولر گازی را به فروش میرسانند امکان دارد به عنوان لوازم جانبی کاور هم برای کولر گازی ارائه بدهند. در صورتیکه که کاور کولر گازی را نداشتند آن را میتوانید از بازار نیز تهیه کنید و برای کولر گازی از آن استفاده کنید. این کار باعث میشود که کویل‌های کونداسنور کولر گازی کثیف نشود. زیرا کثیفی کویل‌ها راندمان و کیفیت عملکرد دستگاه را پایین می‌آورد.

قطع برق کولر گازی

نحوه نگهداری از کولر گازی

اتصال برق کولرگازی را قطع کنید. برق دستگاه کولر گازی از فیوز مینیاتوری تامین میشود. معمولا فیوز مینیاتوری کولرگازی های ایننورتر و کولر گازی های با ظرفیت بالاتر از 30 هزار کنار موتور دستگاه و ظرفیت های پایین تر از 30هزار اینورتر کنار پنل قرار دارد.

خارج کردن باتری کنترل کولر گازی

به علت اینکه امکان دارد در بلند مدت باتری درون کنترل کولر گازی باعث سولفاته شدن و خرابی کنترل شود بهتر است باتری ها را تا هنگام استفاده از کولر گازی از کنترل خارج کنید.

نگهداری از کولر گازی که قابلیت سرمایش و گرمایش دارد

نگهداری از کولر گازی در زمستان

سرویس کولر گازی

بهتر است که در ابتدای استفاده از دستگاه در حالت گرمایش سرویس کولر گازی خود را انجام دهید. درصورتیکه محیط گرد و غبار زیادی داشته و یا مدت زیادی است که سرویس نشده حتما نیاز است که دستگاه سرویس شود. زمانیکه کولر گازی را در حالت گرمایش روشن میکنید به دلیل گرمای داخل پنل، آلودگی بیشتر داخل آن منتشر میشود و باعث گرفتگی بیشتر پنل میشود. همین موضوع باعث میشود راندمان دستگاه پایین بیاید. به همین علت توصیه ما به شما این است که حتما سرویس کولر گازی را انجام دهید زیرا بسیار مفید خواهد بود.

تنظیمات دما کولر گازی

مهمترین نکته در این مورد این است که باید اطلاع داشته باشید آیا کولر گازی شما مجهز به سیستم گرمایشی هست یا خیر. در خصوص عدم اطلاع از این موضوع میتوانید به دفترچه راهنما  محصول خود مراجعه کنید.
درصورت دارا بودن کولر گازی شما به حالت گرمایش، حالت گرمایش را انتخاب کنید که این کلید با اسم Mode یا با علامت علامت چهار شکل مشخص شده است. برای تنظیم دما میتوانید با کلید Temp که در واقع همان علامت‌ مربوط به تنظیم دما هستند، درجه را انتخاب کنید. درجه‌ی 30 گرم‌ترین حالت و 16 خنک ترین حالت است.

طبیعی بودن پیش گرمایش یا Hot start در کولر گازی

 هنگام فعال کردن حالت گرمایش کولر گازی، دستگاه وارد مرحله پیش گرمایش یا همان Hot start میشود.
در این حالت در ابتدای کار، کولر گازی باد نمی‌زند و پس از مدتی شروع به کار میکند. زمانی که دمای داخل پنل کولر گازی به 28 درجه‌ی سانتی‌گراد برسد دمپر باز می‌شود و کولر باد گرم می‌زند. این عملکرد طبیعی است و نسازی به نگرانی نیست.

طبیعی بودن یخ زدایی یا Defrost در کولر گازی

نحوه نگهداری از کولر گازی در زمستان

زمانیکه کولر گازی در حالت گرمایش کار می‌کند از پنل گرما خارج میکند و از دستگاه بیرونی سرما دفع می‌کند. این حالت بعد از مدتی باعث یخ زدگی و دمای پایین در محدوده‌ی کندانسور کولر گازی می‌شود. در این زمان پنل کولر گازی متوقف شده و دیگر گرمایش نمی‌دهد. این توقف به دلیل عملکرد دیفراست است که به صورت اتوماتیک انجام می شود.
برای یخ زدایی لوله‌ها و افزایش دما در محدوده‌ی کندانسور، کولر  به صورت خودکار سیکل کاری را برعکس کرده و گاز داغ را به لوله‌های دستگاه بیرونی هدایت می‌کند تا یخ ها آب شود و دمای محدوده‌ی یونیت بیرونی افزایش یابد. این عملکرد Defrost است و یک روند طبیعی در کارکرد دستگاه به شمار می‌رود. بدین شکل دستگاه دوباره وارد مدار گرمایش می‌شود و مجدد باد گرم می‌زند. عملکرد دیفراست در روزهای سرد بیشتر اتفاق می‌افتد و طبیعی است. در روزهای بسیار سرد و برفی تعداد دفعاتی که کولرگازی وارد مرحله‌ی عملیات دیفراست می‌شود بیشتر است.
نحوه نگهداری از کولر گازی در فصل زمستان

در نهایت برای کسب اطلاعات کامل حالت گرمایش کولرگازی بهتر است مقاله تنظیم گرمایش اسپلیت  را مطالعه کنید و از اطلاعات آن استفاده کنید.

نکته مهم

دستگاه کولرگازی به دلیل اینکه از طریق سیکل تبرید کار میکند به همین علت تا حدی محیط را گرم میکند. برای تامین گرمایش کامل محیط باید دستگاه کمک گرمایشی دیگری نیز استفاده شود.

توجه کنید

کولر گازی در فصل زمستان

مطالبی که در این مقاله بیان شد مربوط به سیستم سرمایشی خانگی میباشد. دستگاه های دیگری به عنوان تهویه مطبوع صنعتی نیز وجود دارند که امکان پرداختن به آن‌ها در این مقاله وجود نداشته که در صورت امکان در مقاله دیگری بیان خواهد شد

 

آسوده خاطر زمستان را سپری کنید

برای اینکه بتوان از همه وسایل گران بهای خود به درستی استفاده کنیم باید مراقبت و نگهداری از آن‌ها را جدی بگیریم. ما همیشه سعی داشتیم بهترین راه‌حل‌ها را برای نگهداری از تمام وسایل خانگی و تهویه مطبوع و صوتی تصویری ارائه دهیم. امیدواریم که این نکات و راهکارها بتواند برای شما کابردی باشد.

 

در نهایت اگر نظر و سوالی در این مورد

برای شما به وجود آمد با ما در ارتباط بگدارید

 

05433212178   - 09122076010 

نماتهویه زاهدان نبش دانشگاه 8