چرا اسپلیت گرم نمی کند؟ چرا اسپلیت گرم نمی کند؟

 

 

در این مقاله دلایل و علت گرم نکردن کولر گازی در زمستان و نحوه رفع آن را شرح می‌دهیم. یکی از مشخصات کولرهای گازی، برخورداری از قابلیت سرمایش و گرمایش و عملکرد سرد و گرم می‌باشد.

 

حالت سرمایش دستگاه برای توزیع هوای خنک در فصل تابستان و قابلیت گرمایش کولر گازی برای استفاده در فصل سرد زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، در برخی مواقع حالت گرمایش دستگاه با مشکلات و ایرادات مختلفی مواجه می‌شود.

علت گرم نکردن کولر گازی در زمستان می‌تواند نشات گرفته از عوامل مختلفی صورت گرفته باشد. براین اساس، عدم انجام سرویس دوره ای و ماهانه کولر گازی، کمبود گاز مبرد و خرابی و معیوب شدن قطعات و متعلقات دستگاه، برخی از مهم ترین دلایل اصلی عدم گرمایش بهینه کولر گازی در فصل زمستان محسوب می‌شود که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت. 

۱. کمبود گاز مبرد از دلایل گرم نکردن کولر گازی در زمستان

کمبود گاز مبرد کولر گازی

یکی از مهم ترین دلایل گرم نکردن کولر گازی در زمستان به تخلیه یا کمبود گاز مبرد دستگاه مربوط می‌شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که گاز مبرد، بر عملکرد و کارکرد سرمایش و گرمایش دستگاه تاثیر مستقیم برجای می‌گذارد.

با شارژ گاز مبرد کولر گازی به راحتی می‌توان این مشکل را مرتفع ساخت. همچنین، سرویس دوره ای کولر گازی به صورت مستمر، یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از بروز مشکلات مختلف در ساختار این دستگاه می‌باشد.

۲. خرابی فن داخلی کولر گازی از دیگر علت های گرم نکردن کولر گازی

از دیگر علل گرم نکردن کولر گازی در زمستان می‌توان به کارکرد نامطلوب فن داخلی موجود در کولر گازی، اشاره نمود. معیوب شدن فن دستگاه مانع از تولید هوای گرم می‌شود. همچنین، خرابی فن بر روی قدرت پرتاب و عملکرد و کیفیت باد کولر گازی تاثیرگذار است. در صورت اطمینان حاصل کردن از عدم کارکرد فن کولر گازی، بهترین و مقرون به صرفه ترین راهکار، تعویض فن معیوب می‌باشد.

۳. کثیف بودن فیلترهای کولر گازی

کثیف بودن فیلترهای کولر گازی

علت گرم نکردن کولر گازی در زمستان می‌تواند به دلیل وجود آلودگی و کثیفی در فیلترهای هوای تعبیه شده در ساختار دستگاه باشد. گفتنی است که فیلتر هوا در عملکرد و کارکرد بهینه و درست کولر گازی نقش برجسته و بارزی ایفا می‌نماید.

برخورداری از فیلترهای تمیز و سالم، راندمان سرمایشی و گرمایشی و در کل بهره وری کولر گازی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. همچنین، عدم تعویض فیلترها می‌تواند به تدریج منجر به خرابی و معیوب شدن قطعات کولر گازی شود. بنابراین توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از بروز این مشکل در کثیف بودن اقدام به شستشو کولرگازی نمایید.

کثیف بودن فیلترهای کولر گازی می‌تواند مشکلات دیگری از قبیل کم شدن پرتاب باد کولر گازی  را به وجود آورد.

۴. خرابی ترموستات کولر گازی

یکی از شایع ترین دلایل گرم نکردن کولر گازی در زمستان را باید مربوط به معیوب شدن قطعه ترموستات دانست. در صورت خرابی ترموستات، قابلیت گرم کردن و تامین گرمایش کولر گازی امکان پذیر نمی‌گردد.

۵. خرابی برد الکتریکی یکی از دیگر علت‌های گرم نکردن کولر گازی

خرابی برد کولر گازی

برد الکتریکی از جمله قطعات مهم و حائز اهمیت در ساختار کولر گازی به حساب می‌آید. بروز نقص فنی در این قطعه، علاوه بر ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه، می‌تواند منجر به گرم نکردن کولرگازی در زمستان شود.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که برد الکتریکی به عنوان مغز دستگاه، هماهنگ و کنترل کننده کارکرد و عملکرد قسمت‌های مختلف کولر گازی می‌باشد. شایان ذکر است که فرآیند عیب یابی برد کولر گازی یک پروسه مهارت و تخصص محور می‌باشد. بر همین اساس، برای رفع مشکلات به وجود آمده در این قطعه، استفاده از خدمات تعمیرکاران باتجربه، از بهترین راهکارها به شمار می‌رود.

۶. خرابی سنسور دمایی کولر گازی

یکی دیگر از دلایل رایج گرم نکردن کولر گازی در زمستان معیوب شدن سنسور دمایی یا ترمیستور دستگاه می‌باشد. در پرتو تعبیه این قطعه در ساختار کولر گازی، قابلیت تشخیص دما به راحتی امکان پذیر می‌گردد. با تغییر دما، مقاومت سنسور دمایی نیز تغییر پیدا می‌کند. تغییرات ایجاد شده به برد دستگاه ارسال شده و فرمان مناسب متناسب با دمای هوا صادر می‌شود.

در صورت خرابی سنسور دمایی این چرخه معیوب شده و هوای سرد در فصل زمستان تولید می‌گردد. با تعمیر یا تعویض این قطعه مشکلات ناشی از آن نیز برطرف می‌‎گردد.

۷. معیوب شدن شیر برقی چهار طرفه

معیوب شدن شیر برقی چهار طرفه

خرابی و مستهلک شدن این قطعه را می‌توان از دیگر دلایلی که باعث گرم نکردن کولر در زمستان می‌شود عنوان نمود. شیر برقی غالبا در کولرهای گازی دارای قابلیت سرمایش و گرمایش تعبیه می‌شود. این قطعه وظیفه تغییر مسیر گاز برای توزیع هوای سرد یا گرم در پنل دستگاه را به عهده دارد. در صورت خرابی شیر برقی، به جای باد گرم، باد سرد تولید می‌شود. تعمیر یا تعویض این قطعه بهترین راهکار برای رفع مشکلات ایجاد شده می‌باشد.

 

 

در صورت بروز هرگونه مشکل در سیستمهای تهویه مطبوع منزل و یا محل کارتان با ما تماس بگیرید 

نماتهویه_ زاهدان نبش دانشگاه 8

09122076010

05433212178

www.azma20.ir