۱۱ اشتباه رایج در استفاده از کولرهای گازی در طول تابستان ۱۱ اشتباه رایج در استفاده از کولرهای گازی در طول تابستان

 

 

 

 1. از کولر گازی نامناسب استفاده کنید

بسیاری از صاحب‌خانه‌ها سعی می‌کنند از کولرهای گازی بزرگ که ظرفیت‌های بالایی دارند برای خنک کردن ساختمان استفاده کنند، اما باید بدانید، استفاده از بزرگترین‌ها همیشه بهترین راه نیست. اینکار باعث هدر رفت انرژی می‌شود، دمای محیط را نامناسب می‌کند و فشار غیرضروری به کولرگازی وارد می‌کند. از طرف دیگر اگر کولر گازی کوچک و با ظرفیت کم را انتخاب کنید، انرژی کافی برای خنک کردن تمام خانه و ساختمان وجود نخواهد داشت.

همچنین در انتخاب نوع کولر گازی دقت کنید. در حال حاضر، کولرهای گازی متنوعی در بازار وجود دارند و کولر گازی اسپلیت یا دو تیکه برای خانه‌ها، بیشتر استفاده می‌شوند و کولرهای گازی ایستاده برای ساختمان‌هایی استفاده می‌شوند که مساحت بالاتری دارند. کولر گازی پرتابل معمولا در ظرفیت‌های پایین ساخته می‌شوند و برای واحدهای کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع پنجره‌ای هم در بازار وجود دارد، اما به دلیل آنکه فاقد ریموت هستند و یا امکان تبدیل به حالت گرمایشی را ندارند، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

 

 

 1. دمای کولر را پایین نگاه دارید

اگر فکر می‌کنید با پایین آوردن زیاد دمای کولر، خانه سریع‌تر خنک خواهد شد، باید بگوییم اشتباه می‌کنید، اینکار فقط فشار غیرضروری به کولر می‌آورد و موجب هدر رفت بیشتر انرژی و مصرف بالای برق می‌شود. پس دمای کولر را در وضعیتی قرار دهید که می‌دانید فضای خانه با آن در شرایط هوایی مطلوب قرار می‌گیرد.

 1. نصب کولر گازی را در جای درست قرار ندهید

نصب کولر گازی در جای درست (پنل خارجی و داخلی که به ترموستات هم معروف است)، در میزان کارآمدی کولرگازی، مصرف بهینه انرژی و هزینه برق ساختمان تاثیر مستقیم دارد. بنابراین برای عملکرد بهینه، بسیار مهم است که پنل خارجی را در معرض مستقیم تابش آفتاب قرار ندهید. همچنین باید فاصله پنل داخلی از سقف رعایت شود و دورتر از وسایل گرمایشی مانند لامپ‌ها، تلویزیون، استریو و موارد دیگر قرار گیرد.

 1. از سرویس و تنظیم سالانه خودداری کنید

هیچ فردی مایل نیست، هزینه اضافی برای تعمیر و یا نصب مجدد کولر بپردازد و برای جلوگیری از اینکار، بهترین کار جدی گرفتن تنظیمات سالانه و سرویس کولرگازی است. در سرویس سالانه، سرویسکار کولر گازی باید سیم‌پیچی‌ها و بخش فنی، لوله‌ای که به پنل داخلی وصل می‌شود و باقی موارد را چک کند تا جلوی خرابی‌های بزرگ گرفته شود. برای این کار می‌توانید از یک نمایندگی معتبر سرویس کولر گازی با قیمت مناسب کمک بگیرید.

 1. فیلتر هوا را عوض نکنید   

  تعویض و تمیز کردن فیلتر هوا کار آسانی است، در حالی که ممکن است فکر کنید اینکار چندان مهم نیست. اما بی‌توجهی به تعویض فیلتر کولر گازی ممکن است عملکرد آن را کاهش دهد و در عین حال جریان هوای خنک ضعیفی در خانه ایجاد کند. علاوه بر آن، تعویض و تمیز کردن فیلتر هوا، استفاده از انرژی را بهینه و طول عمر دستگاه را طولانی‌تر می‌کند و هزینه انرژی و برق را کاهش می‌دهد.

  به ویژه اگر در مناطقی زندگی می کنید که هوای آلوده دارد، سعی کنید فیلترهای هوا را حداقل هر دو ماه یکبار تعویض کنید.

  1. کولر گازی را در تمام طول روز استفاده کنید

  همه تلاش می‌کنیم مصرف انرژی را بهینه کنیم، اما گاهی اوقات پیش می‌آید که کولر گازی برای تمام طول روز و یا ۲۴ ساعت روشن بماند که موجب مصرف بسیار زیاد انرژی و هدر رفتن آن می‌شود. در چنین شرایطی اگر ناچار به استفاده طولانی مدت هستید، بهتر است دمای کولر را بالاتر نگاه دارید تا از عوارض بعدی جلوگیری شود. 

  1. از دستگاه‌های تنظیم کولر استفاده نکنید

  ممکن است قبل از خروج از خانه، یادتان برود کولر را خاموش کنید و اینکار منجر به مصرف بیشتر برق و انرژی در زمانی که به آن نیازی نیست، بشود. برای جلوگیری از چنین شرایطی می‌توانید از دستگاه‌هایی برای تنظیم ترموستات استفاده کنید. این برنامه‌ها به شما کمک می‌کند در طول زمان‌هایی که درخانه نیستید، کولر به صورت خودکار خاموش و یا در درجه دمایی مناسب قرار بگیرد.

  1. اجازه دهید راه کولر گازی مسدود بماند

  حتی اگر مکان بسیار خوبی برای نصب کولر گازی در نظر بگیرید، در طول زمان استفاده ممکن است عوامل خارجی مانند شاخه درخت، برگ و یا دیگر ذرات خارجی، راه کولر گازی را مسدود کنند و جلوی عملکرد بهینه آن گرفته شود. بنابراین اگر مشاهده کردید که کولر نسبت به قبل کمتر خنک می‌کند، این موضوع را هم بررسی کنید. این مورد درباره کولرهای آبی نیز مشابه است، به همین ترتیب بهتر است از خدمات نصب کولر آبی و یا کولر گازی توسط شرکت‌های معتبر کمک بگیرید.

  1.  از فن‌ها استفاده نکنید

   استفاده از پنکه‌ها می‌تواند فشاری که به کولرهای گازی می‌آید را کم کند. بنابراین اگر قصد دارید در کنار کولرهای گازی از فن‌ها و یا پنکه‌ها استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم از پنکه‌های سقفی استفاده کنید که چرخش هوا را بهتر انجام می‌دهند.

   1. برای مدت طولانی از کولر گازی استفاده کنید

   کولرهای گازی قدیمی، ناکارامد هستند و جایگزینی آنها با مدل‌های جدیدتر می‌تواند هزینه خنک کردن را بین ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش دهد. بنابراین اگر برای مدت بسیار طولانی از کولر گازی قدیمی استفاده می‌کنید، بهتر است به فکر تعویض آن با مدل‌های جدیدتر باشید.

   1. مشکلات کوچک را نادیده بگیرید

   اگر زمانی که کولرهای گازی کار می‌کنند، بوها و یا صداهای عجیب می‌شنوید، بهتر است آنها را نادیده نگیرید، چرا که مجبور خواهید شد به تعمیرات بزرگتری دست بزنید و از جهت دیگر، چون نشانه‌ای از کارکرد نامناسب کولر هستند، مصرف برق شما را هم زیاد می‌کنند. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، حتما به سراغ تعمیر کولر گازی بروید. در حال حاضر، از طریق سازمان‌هایی که خدمات ساختمانی ارائه می‌دهند، به راحتی می‌توانید هزینه خدمات را جویا شوید و پس از مشخص کردن لیست قیمت‌ها و نحوه خدمت رسانی، اقدام به درخواست تعمیرکار کنید.

   موارد اشاره شده، از مهم‌ترین اشتباهاتی است که در استفاده از کولرهای گازی انجام می‌دهیم و با آگاهی از آنها و البته عدم سهل‌انگاری در رعایت آنها، می‌توان بهترین عملکرد را کولرهای گازی انتظار داشت