نحوه انتخاب ظرفیت  مناسب کولرگازی نحوه انتخاب ظرفیت مناسب کولرگازی

 

 

نحوه محاسبه ظرفیت کولر گازی

اصلی ترین مسئله در خرید کوارگازی  مناسب برند آن نیست! بلکه تناسب کارایی کولر با شرایط محیطی و آب و هوایی محل استفاده آن است. محیط کاربری کولر گازی مسکونی است یا اداری-تجاری؟ تعداد نفراتی که در آن محل رفت و آمد می کنند چند نفر است؟ شهر شما گرمسیری است یا سردسیری؟ شاید باورکردنی نباشد که شمالی یا جنوبی بودن محل استقرار کولر گازی نیز در انتخاب مناسب موثر است. در ادامه با ذکر یک مثال سعی می کنیم اطلاعات شما را در این زمینه افزایش داده و شما را برای انتخاب هر چه بهتر و محاسبه ظرفیت کولر گازی مناسب راهنمایی کنیم.

 

واحد اندازه گیری در محاسبه ظرفیت کولر گازی چیست؟

 

محاسبه ظرفیت کولر گازی بر اساس مولفه های مختلف

در صنعت تهویه مطبوع اندازه گیری توان سرمایشی گرمایشی سیستم‌ها با واحد BTU انجام می شود. BTU  مخفف واژه British thermal unit به معنای واحد گرمایی انگلستان می باشد.

هر واحد BTU برابر است با مقدار گرمایی است که 1 پوند آب 60 درجه فارنهایت را در فشار 1 اتمسفر به 61 درجه فارنهایت می رساند.

 

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ - سماسازان

 

به چه عواملی در نحوه محاسبه ظرفیت کولر گازی باید توجه کنیم؟

عوامل زیادی در انتخاب ظرفیت و خرید کولر گازی اسپلیت موثر هستند. ولی بهترین حالت مشورت گرفتن از کارشناسان و متخصصان حوزه تهویه مطبوع می باشد. با اینحال ما سعی کردیم که به مهمترین موارد اشاره کنیم.

انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ

 

راهنمای انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ - سماسازان

متراژ ساختمان از عواملی است که به صورت مستقیم در محاسبه ظرفیت سیستم سرمایشی تاثیر گذار است ولی به خودی خود کافی نیست! می توان به ازای هر متر برای طبقات وسط Btu/h 400-450 و طبقه‌ی آخر Btu/h500-600 در نظر بگیرید. برای مثال برای یک اتاق 12 متری واقع در طبقات آخر به یک کولرگازی با ظرفیت حداقل  Btu/h 9000نیاز است.

 

منطقه جغرافیایی و رابطه آن با ظرفیت کولر گازی

 

در محاسبه بار سرمایشی ساختمان، منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی از آن دسته عواملی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. در محاسبه ظرفیت کولر گازی باید ببینیم که ما این دستگاه را برای چه منطقه آب و هوایی نیاز داریم.مناطق آب و هوایی به دو دسته معتدل و گرمسیر تقسیم بندی می شوند. کولرهای T1 برای مناطق معتدل و کولرهای T3 برای مناطق گرمسیری مناسب می باشند.

بعنوان مثال   به ازای هر یک متر مربع  فضا برای کاربری اداری Btu/h600-800 در نظر می‌گیریم. مثلا کولر گازی مناسب برای اتاق 10 متری در هوای گرم و خشک باید حداقل ظرفیت Btu/h8000=10×800 را داشته باشد.

تاثیر تعداد نفرات بر محاسبه ظرفیت کولر گازی

حضور هر فرد در محل تولید انرژی گرمایی می کند که این گرمای تولید شده باید با کولر گازی به سرما تبدیل شود. به طور متوسط به ازای حضور هر فرد در محل نصب کولر گازی میزان Btu/h 500 را به عدد بدست آمده در مراحل قبلی اضافه می کنیم. مثلا اگر 2 نفر در اتاق مرحله قبل حضور داشته باشند ظرفیت مورد نیاز ما Btu/h 9000=8000+1000 افزایش می یابد.

نوع کاربری ساختمان برای اندازه گیری ظرفیت مناسب کولر گازی

محاسبه ظرفیت کولرگازی برای واحد اداری | بررسی تخصصی + قیمت + خرید | تهویه  سیتی

کاربری ساختمان تاثیر مستقیم در سنجش ظرفیت کولر گازی دارد. محاسبه ظرفیت سرمایشی در محیط های اداری بدلیل نوع معماری، وجود دستگاه های الکتریکی و تعدد افراد با محیط خانگی متفاوت است. درباره تعداد نفرات صحبت کردیم ولی به ازای هر دستگاه الکتریکی یا آشپزی (کامپیوتر، پرینتر، دستگاه کپی ، فر و …) باید Btu/h 200 به ظرفیت دستگاه اضافه شود تا کولرگازی بتواند این میزان گرما را به سرمایش تبدیل کند.

 

 

لطفا جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر جهت محاسبه ظرفیت مناسب اسپلیت برای منزل یا محا کارتان با کارشناسان ما در ارتباط باشید

 

 09122076010  Phone Logo" Images – Browse 542 Stock Photos, Vectors, and Video | Adobe  Stock

 

05433212178  Phone Logo" Images – Browse 542 Stock Photos, Vectors, and Video | Adobe  Stock 

 

www.azma20.irBest Practices for Website Design for 2023 | The Design Project

 

      azmashahraki Instagram Logo and symbol, meaning, history, PNG, brand