چطوری بفهمیم گاز اسپلیت  تخلیه شده است؟ چطوری بفهمیم گاز اسپلیت تخلیه شده است؟گاز کولر گازی نقش بسیار مهمی در خنک سازی محیط دارد. در واقع، فرآیند خنک سازی با تبدیل گاز مبرد انجام می‌شود. از این رو اگر این گاز تمام شده باشد یا مقدار آن کافی نباشد، پروسه خنک کردن به درستی انجام نمی‌گیرد. اما چگونه بفهمیم گاز کولر گازی کم شده است؟ در این مطلب به بررسی علائم کمبود گاز اسپلیت یا کم شدن حجم گاز کولر گازی پرداخته‌ایم
 
گاز کولر گازی یا گاز اسپلیت چیست؟ بهترین نوع | قیمت | انواع
 

گاز کولرگازی اسپیلت چیست؟

اغلب کولرهای اسپیلت از گازهای فریونی که در سه نوع (R407A)، (R22) و (R410A) وجود دارند، برای خنک کردن هوا استفاده می‌کنند. گازهای کولر انواع دیگری نیز دارند، اما این سه نوع مذکور رایج‌ترین آن‌ها هستند و از میان این سه نوع بیشترین استفاده از گاز (R22) انجام می‌شود. گاز کولر محفظه‌ای دارد که در آن گاز شارژ شده و نگهداری می‌شود. وجود این سیال‌ها یا گازها در عملکرد کولرهای اسپیلت به خصوص در خنک کردن بسیار مهم است و اگر گاز در محفظه کولر نباشد، سرمای بسیار کمی از کولر اسپیلت خارج شده و در طولانی مدت در عملکرد آن تاثیر زیادی می‌گذارد.

نیازی به نگرانی درباره این موضوع نیست، زیرا با شارژ کردن گاز کولر اسپیلت به راحتی می‌توانید این مشکل را رفع کرده و کولر اسپیلت را مجددا به حالت سالم اولیه بازگرداند.

 تعمیر کولر گازی

 

شارژ کردن و نگهداری از گاز کولر گازی اسپیلت

شارژ کردن گاز کولر اسپیلت به سادگی انجام می‌شود، اما نکاتی دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها ممکن است که مشکلاتی برای کولر شما پیش بیاید. در ادامه به معرفی نکات شارژ کردن گاز کولر اسپیلت می‌پردازیم.


 

گاز مخصوص

اولین نکته‌ای که باید در شارژ کردن کولر گازی رعایت کنید، استفاده از گاز مخصوص آن کولر است. هر کولر یک گاز مخصوص به خود را دارد و باید با همان گاز شارژ شود. در صورتی که این نکته را رعایت نکنید، ممکن است که عملکرد کولر اسپیلت شما بسیار کاهش یابد و هزینه‌ی جانبی نیز برای شما ایجاد شود.

 

اندازه شارژ محفظه

توجه کنید که تمام محفظه کولر را از گاز پر نکنید و حداقل 15 درصد آن را خالی بگذارید تا گاز در این محفظه چرخش داشته باشد و محفظه فشاری زیادی را محتمل نشود.

 

رسیدگی به کولر گازی

این موضوع بسیار مهم است و نقش بسیار زیادی در مصرف گاز کولر دارد. اگر به درستی از کولر اسپیلت خود نگهداری نکنید، ممکن است فشار زیادی بر روی اجزای کولر وارد شده و در نتیجه کولر نیز برای خنک کردن از گاز بیشتری استفاده می‌کند. یکی از مواردی که در رسیدگی به کولر می‌توان اشاره کرد، زمان استفاده از آن است که می‌توان آن را کاهش داد و یا مدیریت کرد.

 

نشتی محفظه

اگر یک یا چند بار گاز کولر خود را شارژ کردید و باز هم علائم کمبود گاز اسپیلت را مشاهده کردید، باید بدانید که محفظه شما سوراخ شده و یا از مکان خاصی دچار نشتی شده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا سریعا به یک تعمیرکار متخصص از تعمیرات کولرگازی مراجعه کنید تا این مشکل را برطرف کند.


 

شارژ گاز کولر گازی اسپلیت بعد از نصب - تهران کولر

علائم کمبود گاز اسپیلت چیست؟

کمبود گاز در کولر اسپیلت نیز مانند هر خرابی دیگر علائمی دارد که می‌توان با برطرف کردن زود هنگام آن از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کرد.

 

 

خنک نکردن محیط

خنک نکردن محیط توسط کولر یکی از رایج‌ترین علائمی است که در اکثر اسپیلت‌ها قابل مشاهده است. این مشکل با شارژ کردن گاز کولر اسپیلت رفع می‌شود.


قیمت و خرید سنسور کولر گازی مدل TKLS-105K مناسب کولر گازی ال جی

از کار افتادن سنسورها

همانطور که می‌دانید برخی از کولرهای اسپیلت، هوای خنک را مستقیما به سمت شخص می‌فرستند. در برخی مواقع دیده شده که کمبود گاز کولر باعث شده تا این سنسورها از کار افتاده و در برخی موارد نیز دیگر کار نمی‌کنند و مشکلی شبیه کمبود گاز کولر ایجاد می‌شود.

 

از کار افتادن قطعات و اتصالات

یکی دیگر از علائم کمبود گاز اسپیلت این است که قطعات و اتصالات به خوبی کار نکرده و یا از کار میافتند که از دست دادن برخی از ویژگی‌های کولر را در بر دارد. به طور مثال شما می‌خواهید که کولر اسپیلت شما با آب کار کند، در این زمان مشاهده می‌کنید که این قابلیت فعال نمی‌شود. اگر با این مشکل مواجه شدید سریعا اقدام به شارژ گاز کولر خود کنید.

 

علائم نشت گاز در کولر گازی با تشخیص نشتی و رفع آن | آی بک امداد

یخ زدگی لوله‌های ورودی

یخ زدگی لوله‌ها از دیگر علائم کمبود گاز اسپیلت است که اگر این مشکل را جدی نگیرید، ممکن است که این لوله مسدود شده و هیچ هوایی وارد کولر اسپیلت نشود. شما با شارژ کردن گاز کولر می‌توانید این مشکل را حل کنید.

 

افزایش مصرف برق

در صورت خالی بودن محفظه گاز کولر اسپیلت، تنها چیزی که به سمت شما می‌آید، باد معمولی با دمای محیط است که این مورد تفاوتی را به یک پنکه معمولی ایجاد نمی‌کند. بنابراین شما برای خنک شدن مجبور به افزایش قدرت کولر اسپیلت می‌شوید که مصرف برق را نیز زیاد می‌کند. زمانی که مبلغ قبض برق شما بیشتر از مقدار همیشگی شد، به محفظه گاز کولر اسپیلت خود نگاهی بیاندازید.

 

صدای‌های عجیب

اگر از داخل کولر اسپیلت خود صداهای عجیب شنیدید، باید بدانید که احتمالا با یکی از علائم کمبود گاز اسپیلت روبه رو شده‌اید. در برخی مواقع دیده شده که از داخل کولرهای اسپیلت صدای جریان آب و یا حباب شنیده می‌شود که در زمان سالم بودن آن‌ها شنید نمی‌شد.

 

افزایش صدا

افزایش صدای عملکرد عادی کولر نیز یکی دیگر از علائم کمبود گاز اسپیلت است. این مشکل در برخی از کولرها ایجاد می‌شود که در صورت مواجه شدن با این مشکل باید خیلی سریع به تعمیرکار مراجعه کرده و آن را برطرف کنید.

 

موتور فن کولر گازی جنرال - قطعات کولر گازی

نحوه تشخیص کمبود گاز گولر گازی

چگونه بفهمیم گاز کولر گازی کم شده است؟ نحوه تشخیص کمبود گاز کولر گازی به راحتی امکان پذیر است و در صورت مشاهده باد گرم، یخ زدگی پنل و افزایش مصرف انرژی می‌بایست از یک تکنسین تعمیر و سرویس کولر گازی برای شارژ دستگاه کمک بگیرید.

در صورتی که کولر گازی روشن می‌شود و تمام قطعات به خوبی کار می‌کند اما باد آن گرم است و سرمایش کافی ندارد، ممکن است گاز کولر گازی تمام شده باشد.

اگر لوله‌های مسی و پنل داخلی کولر گازی یخ زده است نیز باید در ابتدا میزان گاز بررسی و در صورت کمبود، شارژ شود.

از دیگر نشانه‌های کمبود گاز کولر گازی، صدای زیاد یا صدای قل قل از دستگاه است. در صورت کمبود یا نشتی گاز از کولر گازی این صدا شنیده می‌شود.

بالا رفتن قبض برق به صورت ناگهانی، از علائم کمبود گاز کولر گازی است. چنانچه گاز کولر گازی کم شود، برای خنک سازی محیط، فشار بیشتری به موتور وارد می‌شود. از این رو، هزینه برق به میزان زیادی بالا می‌رود.

روش‌ های شارژ گاز کولر گازی

برای شارژ کولر گازی روش‌های متفاوتی وجود دارد. برای جلوگیری از آسیب به دستگاه توصیه می‌شود در سریع‌ترین زمان ممکن برای شارژ گاز اقدام کنید.

 

انواع روش‌های شارژ گاز کولر گازی:

شارژ گاز کولر گازی با ترازو یا شارژ وزنی: شارژ گاز کولر گازی با ترازو بهترین روش ممکن برای شارژ است که با استفاده از ترازوهای دیجیتال و دقیق انجام می‌شود.

شارژ گاز آمپری: در این روش میزان شارژ کولر گازی، با توجه به آمپرمتر روی دستگاه تعیین می‌شود.

شارژ گاز به کمک گیج مانوفیلد: در این روش با سنجیدن دمای اطراف پنل و کندانسور، میزان استاندارد فشار گاز تعیین می‌شود. این روش زیاد مورد اطمینان نیست و معمولا استفاده نمی‌شود.


جمع‌بندی

گاز مبرد یا خنک کننده نقش اساسی در فرآیند خنک سازی محیط دارد. در صورت کمبود یا اتمام این گاز فرآیند خنک سازی به خوبی انجام نمی‌شود و شاهد کاهش قدرت سرمادهی کولر گازی خواهیم بود.

افزایش هزینه برق، خنک نبودن باد کولر گازی، یخ زدگی پنل و لوله های آن و … از اصلی‌ترین نشانه های کم شدن حجم گاز کولر گازی است. با سرویس منظم و دوره ای و بررسی میزان شارژ کولر گازی، می‌توانید از صرف هزینه برای تعمیرات یا تعویض قطعات جلوگیری کنید. 

برای مشاوره و بازدید رایگان با ما در ارتباط باشید

زاهدان _ نبش دانشگاه 8 نماتهویه  05433212178

مشهد _ نبش سید رضی 28 تهویه رضوی 05136073775

azmashahraki@